Chris Cantell Discusses Sports: Vďaka Olympijským hrám získa Peking svoju akoby Eiffelovu vežu
by Petra Kamenicka
PEKING - Londýn má Big Ben, Paríž má Eiffelovu vežu, San Francisco má most Golden Gate a už má aj Peking svoju črtu, ktorá ho odlišuje od iných miestTento odvážny monolit, ktorý je takmer dokončený bude sídlom Čínskej Centrálnej Televízie, ktorá je stabilný nástroj v rukách Čínskej komunistickej strany, určený na propagandu. Je to pravdepodobne najodvážnejšia a najtrúfalejšia budova spomedzi niekoľkých nových budov, ktoré menia vyžarovanie Pekingu pred Olympijskými hrami.
V rámci hravej podstaty nových budov majú všetky budovy zvláštne názvy. Napríklad „the egg“ a „the bird’s nest” alebo aj ,,water cude“ a nakoniec aj „short pants“ známe aj ako ,,twisted doughnut“.
Posledná menovaná je nová televízna budova, sídlo CCTV, ktorá na návštevníkov pôsobí zvláštne, keď sa pozerajú nahor na 49-poschodovú konštrukciu skladajúcu sa z dvoch budov, ktoré sú spojené niekoľkoposchodovou, konzolovou, vrúbkovanou sekciou ponad otvorený priestor v závratnej výške 36.-teho poschodia.
Bola navrhnutá holandským architektom Rem Koolhaas-om a má názov „angural marvel“ a „dazzing reinvention of the skyscraper“.
Jej inžinierstvo je tak zložité, dizajnéri tvrdia, že vybudovanie tak zložitej stavby by nebolo možné pár rokov dozadu. Je to preto, že bolo treba nesmiernu počítačovú vybavenosť na to, aby sa zaistilo, že návrh odolá veľkým náporom v tomto epicentre zemetrasení. Okolo 10,000 ton ocele sa použilo na stavbu.
Tak ako to bola výzva pre gravitáciu, budova je výzva pre myseľ, tvrdia kritici, opovrhovať tradičným výzorom mrakodrapu ako vertikálnej stavby.
,,Zachytáva to ducha krajiny v dnešnej dobe, je to odvážny pohľad do budúcnosti a pokus o nemožné,“ povedal Rocco Yim, architekt z Honk Kong-u ktorý sedel v komisii, ktorá v roku 2002 vybrala víťazný dizajn pre vežu.
Odmieta kritiku zo strany obyčajných Číňanov, z ktorých niektorí vyhlasujú, že budova má nedostatok čínskych znakov. Iní hovoria, že je veľmi nákladná, stojí 800 miliónov dolárov, alebo že jej 44-akrový pôdorys je priveľký pre takú centrálnu lokalitu.
,,Eiffelova veža bola odmietaná polovicou obyvateľstva keď bola stavaná,“ povedal Yim.
Deng Xuexian, profesor architektúry na Tsinghua University povedal, že moderný dizajn sa často stretáva s opozíciou, pokiaľ sa stane globálnym poznávacím znakom.
,,Opera v Sydney bola mnohými kritizovaná, dokonca aj členmi parlamentu. Nakoniec sa stala Austrálskym konštrukčným míľnikom,“ povedal Deng.
Aj zástancovia majú občas rozporné pocity.
,,Je to trošku divné. Neviem čo budovu robí stabilnou,“ povedal Hua Jia, univerzitný študent, študujúci dizajn. ,,Ale je úžasná, vyzerá veľmi moderne.“
Olympijské hry sú príležitosť ukázať sa, a preto predstavitelia Pekingu už začiatkom dekády schválili niektoré pokrokové budovy, vybrali najpopulárnejších dizajnérov sveta a dali im priestor na ako to niektorí vtipkári nazvali ,,star-chitecture.“
Spomedzi nových budov:
91,000 miestny olympijský štadión je spleť naoko náhodne posplietaných haluzí, skrútených do veľkolepej gule a navrhnuté tak, aby pripomínali vtáčie hniezdo. Švajčiarska firma Herzog&de Meuron, ktorá navrhla aj moderné múzeum Tate v Londýne navrhla toto hniezdo.
Kúsok od vtáčieho hniezda je „water cude“, olympijské vodné centrum, zakryté priehľadnými modrými panelmi, ktoré vytvárajú dojem zakrytia v bublinovom obale. V noci ponúka tajuplné modré žiarenie.
V centre Pekingu, kúsok západne od portrétu Mao Zedonga hľadiaceho ponad Tiananmen-ské námestie je ligotavá titánová kupola v tvare vajca. Navrhol ju francúzsky architekt Paul Andreu a používa sa ako nové národné divadlo. Veľa ľudí ho nazýva vajce.
Žiarivo nový terminál, stojaci 3.8 miliárd dolárov na Pekinskom medzinárodnom letisku, navrhnutý anglickým dizajnérom Briton Norman-om bol postavený s pomocou 50,000 pracovníkov za štyri roky. Jeho zámerom je byť najväčšou štruktúrou a najpokrokovejším letištným terminálom vo svete.
Môže to vyznievať nevhodne, že národ ako Čína, alergický na politické reformy a trvajúci na názve komunistický, objednal odvážnych svetových architektov a minul obrovské sumy na prestížne projekty.
Niektorí architekti sa vyhýbali odpovedi na otázku, či podporujú štát jednej čínskej strany svojimi návrhmi. Oni tvrdili, že nové budovy samé osebe napomáhajú Číne stať sa viac vtiahnutou do svetového diania a nie iba zameranou na svoje pôsobenie navonok.
CCTV, jediná čínska televízia, majúca 15 kanálov chce jedného dňa poraziť CNN a British Broadcasting Corp.. Jej nová centrála obsahuje štúdiá, možnosti na výrobu programov, digitálne kiná a dostatok priestoru, ktorý ju robí druhou najväčšou kancelárskou budovou po Pentagone.
Architekti namontovali obrovské sklené panely na spodok konzolovitej sekcie budovy, takže návštevníci si môžu dopriať pocit chôdze po vzduchu.
Vo vyhlásení tvrdí Koolhaas-ov partner Ole Scheeren, že v CCTV vyrastá nová generácia, a že ,,mnohé verejne dostupné funkcie budovy poukazujú na demokratizáciu tejto inštitúcie.“
Vďaka tvaru budovy sa zaužívaná hierarchia stráca. Vrchné poschodia budú slúžiť ako verejné priestory pre zamestnancov, a verejné priestory sú navrhnuté tak, aby umožňovali zamestnancom nazrieť do štúdií a vidieť vnútornú prácu v jednej z najväčších mediálnych firiem.
Vonku pri budove sú verejné zábavné priestory a priestory na exteriérové natáčanie.
Ako veľmi bude komplex otvorený pre verejnosť je vidno už teraz. Aj keď bezpečnostné požiadavky môžu limitovať vstup a izolovať budovu.
Yim, Hong Kong-ský architekt povedal, že sídlo poskytovať rôzne aktivity a zaujať ľudí z okolitého mesta aby sa stalo budovou svetovej triedy.
,,To bude test, či je to skvelá ukážka architektúry, alebo len do oka bijúca konštrukcia,“ Yim hovorí.
related story: http://www.arup.com/eastasia/project.cfm?pageid=1948
by Petra Kamenicka for PocketNews (http://pocketnews.tv) |
PocketNews is a new real-time news broadcaster delivering the latest and hottest news right to your pocket ! With global clients who want to be kept up to date, PocketNews is everyone's way of keeping in touch with the World.<br><br><font size=2>These news are original content from young talents around the world and are selected for you by Chris Cantell.</font><br>
posted by Lucia Adamova
Labels: CantellTV, Chris Cantell, Christopher Cantell, digital broadcasting, SigEx Foundry, SigEx Telecom, Sports
0 Comments:
Post a Comment
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home